Transformacja Sylwia Niedaszkowska- Kobiety dla Kobiet(1)
Katarzyna Burchacka - Klimczuk

Katarzyna Burchacka - Klimczuk

Zdrowe odżywianie. Fakty i mity.

Podziel się wpisem z innymi

Kolejny artykuł z cyklu

Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe opowie Nam Michalina Batóg- psychodietetyk.

W każdej dziedzinie drogą do sukcesu nie są zrywy, ale siła nawyku! Na wyrobienie nowego nawyku potrzebujesz minimum 21 dni! Zadaj sobie więc pytanie jaki sens ma miesięczna dieta? 😉

Jeśli przyzwyczaisz do czegoś swój organizm to będzie Ci wysyłać sygnał o tym, że tego oczekuje
i  potrzebuje. Przyzwyczaj go do dobrego.

Budując ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE masz szanse zbudować formę, kondycję i zdrowie długofalowo.

Mit 1: Zdrowe jedzenie jest drogie. Co jest tańsze jogurt naturalny czy śmietana 30%? Wykreśl, albo mocno ogranicz niektóre produkty: cukier, sól, śmietana, margaryna, produkty z syropem glukozowo-fruktozowym (żelki, syropy smakowe do kawy). Przyprawiasz ziołami. Cukier – czytaj etykiety. Cukier na 2 lub 3 miejscu w składzie, odłóż.

Mit 2: Zdrowe jedzenie jest niedobre. Weź tą listę produktów, którą dostajesz ode mnie. Zobacz czy nie jest dobre. Wypróbuj testowy dzień w dowolnym cateringu dietetycznym – sam/ sama zobaczysz ile jest możliwości, ogranicza Cię wyobraźnia.

Co Ci pomoże:

  • Czytasz etykiety na produktach. Im bardziej prosty skład, tym lepiej
    i zdrowiej.
  • Aplikacja w telefonie, np. zdrowe zakupy. Skan kodu kreskowego produktu i masz cały skład opisany.
  • Niech Twoim nawykiem będzie aktywność fizyczna – 1 godzina dziennie. Dowolna, nawet jeśli to spacer. Przy odchudzaniu osoby otyłej, nieaktywnej zaczyna się właśnie od spaceru, by nie obciążać stawów. Regularność i budowa nawyku jest ważniejsza niż zrywy! Spacer, marsz codziennie da Ci więcej niż dwie godziny forsownych ćwiczeń raz na dwa tygodnie.
  • Nawodnienie organizmu! Optymalny wzór: 30 mililitrów na każdy kilogram masy ciała. Do nawodnienia liczy się: woda, sok warzywny, koktajl, zupa!

Nie liczy się: kawa, cola (możesz nią umyć zardzewiałe łyżeczki, by zobaczyć jak działa), nie liczy się alkohol i słodzone napoje, soczki i nektary.

Osoba walcząca z kilogramami lub diabetyk regularnie ćwiczy, nawet coś lekkiego, ale regularnie, a nie od wielkiego dzwona!

Kolejnym narzędziem w pracy psychodietetyka z podopiecznym jest tzw. dzienniczek żywieniowy, który prowadzisz dla mnie 2-3 dni, sumiennie, wpisując wszystko co jesz i pijesz łącznie z ilością
i godzinami. Wtedy wiem co jest ok, a nad czym pracujemy…

Siłownie i baseny są zamknięte z powodu pandemii? TAK, ale… idź na spacer, maszeruj, zamiast windy idź po schodach, ćwicz na macie, odpal treningi na YouTube i ćwicz w domu. Takie czasy, więc wykorzystajmy zasoby jakie mamy bo mamy wiele.

 

Kolejna część artykułu już w następny czwartek.

Zapraszamy 🙂

Największa satysfakcją dla blogerki jest pogadać.
Jeśli jesteś tu po raz pierwszy powiedz cześć, jeśli znamy się już dłużej powiedz coś więcej.
Napisz, skomentuj, poznajmy się, pogadajmy.

Jeśli ten wpis Ci się spodobał i czujesz, że spodoba się też Twoim znajomym – będę wdzięczna, jeśli udostępnisz go na  Facebooku
Dużo mnie jest też na Instagramie. Rozkręcam się na Instastories (powoli, ale jednak).

Udostępnij na FB

Dodaj komentarz