claudia-owBcefxgrIE-unsplash
Katarzyna Burchacka - Klimczuk

Katarzyna Burchacka - Klimczuk

Oszukana – fałszywi znajomi na Facebooku proszą o kod BLIK

Dziś nie piszę do Was, żeby Was rozbawić, rozczulić czy zainteresować nowym tematem, nową książką.
Dziś piszę do WAS, aby Was ostrzec i sprawa jest poważna, ponieważ zagrożeni są wszyscy użytkownicy Messengera oraz innych komunikatorów.

Prowadzę szkolenia dla młodzieży i seniorów, ostrzegam, aby nie dali się oszukać.
Seniorów ostrzegam przed metodą na wnuczka, ostatnio na policjanta, a młodym opowiadam o BLIK-u oraz nakładkach na system bankowy.
BLIK to szybka metoda na płatności w sklepie lub wypłacenie pieniędzy w bankomacie, kiedy nie mamy przy sobie karty. Wystarczy telefon i aplikacja mobilna banku.
Szybko, wygodne i bezpieczne – pod warunkiem, że zachowamy zasady bezpieczeństwa.

Nie spodziewałam się, że to samo zagrożenie może dotyczyć moich pracowników.
Sądziłam, że skoro o tym rozmawiamy, są na bieżąco z zagrożeniami, znają procedury bankowe, to są bezpieczni.
Wypadałoby teraz przytoczyć, że najciemniej pod latarnią lub szewc bez butów

Załączam Wam list, w którym jedna z moich pracownic opisuje krok po kroku, co ją spotkało, maila wysłała do wszystkich pracowników firmy, aby ich ostrzec, z listu usunęłam dane osobowe i za zgodą pokrzywdzonej publikuję, abyście mogli poznać schemat działania i ostrzec również znajomych.

Na koniec napiszę Wam jakie kroki podjąć w sytuacji zagrożenia oraz jak się przed zagrożeniem zabezpieczyć.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden fakt.
Złodzieje – bo należy nazywać rzeczy po imieniu- poczytali wcześniej wiadomości i podszywając się pod nią, mówili jej językiem, używali zdrobnień i komentowali tak, jak robi to ona, dlatego aż dwie osoby dały się nabrać.

Podszywając się pod tę kobietę, zgarnęli aż 2 000 zł, ponieważ trafili na serdeczną i dobrą osobę, która zawsze chętnie niesie pomoc.
Jak później się okazało, chętnych do pomocy było więcej, na szczęście albo nie znali się na BLIKu, albo nie zdążyli.

Cześć Wszystkim,
piszę do Was tego maila, aby był on ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy jeszcze o czymś takim nie słyszeli.
Moja sytuacja z wczoraj:
Pierwsza dzwoni do mnie koleżanka z pracy czy wysłałam wiadomość na messengerze z zapytaniem, czy ma płatność blikiem? Już mi się zapaliła lampka (oczywiście ja jej tej wiadomości nie wysłałam), zaczęły dzwonić kolejne osoby, że dostały ode mnie wiadomość o tej samej treści.
W tym czasie próbowałam wejść na swój profil FB i Messenger, cały czas mnie wyrzucało z komunikatem „sesja wygasła”.
Chciałam dodać post, że mam wirusa, ale nie wyświetlił się (pewnie dlatego, że nie mogłam się zalogować, jednocześnie ani nie mogłam tego zgłosić w Centrum Pomocy FB).
Poprosiłam kolejną koleżankę, która zadzwoniła, aby ona wrzuciła post na mój profil, niestety w tym czasie zadzwoniły kolejne dwie osoby, że podały kod blik…
W efekcie dwie osoby, które chciały mi pomóc, zostały oszukane i straciły swoje pieniądze…. i dla mnie to jest najgorsze!!!!
O drugiej dowiedziałam się, będąc już na komendzie policji, sprawę zgłosiłam ja oraz dwie osoby poszkodowane.
Dopiero po powrocie z komendy udało mi się ponownie wejść na mój profil (kiedy oszuści skończyli na nim działać), zobaczyłam wtedy te wszystkie wiadomości, które wysłali do wielu moich znajomych, kilka innych osób chciało mi pomóc i kombinowało jak zrobić mi przelew, na szczęście nie zdążyli i dostali info ode mnie, że to oszustwo!!
Dezaktywowałam FB, zmieniłam hasło na skrzynce pocztowej i FB z opcją uwierzytelniania poprzez podawanie kodu SMS przy logowaniu.
Niestety nie ma opcji usunięcia Messengera- trzeba to robić przez profil FB, czyli albo go dezaktywować, albo trwale usunąć.
Byłam dziś również zastrzec dowód, ponieważ w galerii zdjęć na telefonie miałam zdjęcie swojego dowodu- nie wiadomo czy mogli to pobrać…
Po wypłacie blikiem został ślad- informacja w historii transakcji gdzie dokładnie zostały wypłacone pieniądze- były to dwa różne bankomaty w Szczecinie…
Procedura wygląda następująco- po zgłoszeniu sprawy na policji, uznali to za przestępstwo i w ramach reklamacji w banku, bank przeważnie tę reklamację uznaję i zwraca pieniądze, na co bardzo liczę, ponieważ nie pogodzę się z faktem, że ktoś chciał mi pomóc i stracił…..
Bardzo Was proszę o czujność…
Analizowałam, jak to się mogło stać- prawdopodobnie przez to, że kilka dni wcześniej moja koleżanka udostępniła filmik z informacją, że jej przyjaciółce porwano dziecko z centrum handlowego i na tym filmiku widać sprawcę i błagała o pomoc, ja tego nie udostępniłam, ale kliknęłam filmik, on się nie wyświetlił, była za to informacja, że drastyczne treści i z tego wyszłam, dlatego nie wzbudziło to moich podejrzeń, ale wczoraj weszłam ponownie na jej profil i dodała info, że miała wirusa….
Załączam zdjęcia jak zaczynały się te rozmowy, najbardziej przerażające jest to, że czytali moje wcześniejsze wiadomości i pisali tak jakbym to była ja, używali podobnych zdrobnień…

Co zrobić, kiedy otrzymasz prośbę o płatność BLIK-iem?
– Najlepszą metodą weryfikacji prośby płatności BLIK-iem jest telefon do osoby, która ją do nas wysłała.

Jak zabezpieczyć się przed włamaniem na konto?
1. Skorzystaj z dwuskładnikowego uwierzytelniania konta na Facebooku, żeby przy każdym logowaniu przychodził do Ciebie SMS z kodem weryfikacyjnym,
2. Nie podawaj nikomu swojego hasła do maila oraz portali społecznościowych,
3. Zmieniaj hasło co kilka miesięcy,
4. Pamiętaj o programie antywirusowym. Zarówno na komputerze, jak i na smartfonie takie programy można pobrać za darmo,
5. Zawsze pamiętaj o wylogowaniu się,
6. Skorzystaj z blokady aplikacji, którą możesz pobrać na swój smartfon.

Zachęcam do odwiedzenia stron:

Photo by Claudia on Unsplash

Podziel się wpisem z innymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Największa satysfakcją dla blogerki jest pogadać.
Jeśli jesteś tu po raz pierwszy powiedz cześć, jeśli znamy się już dłużej powiedz coś więcej.
Napisz, skomentuj, poznajmy się, pogadajmy.

Jeśli ten wpis Ci się spodobał i czujesz, że spodoba się też Twoim znajomym – będę wdzięczna, jeśli udostępnisz go na  Facebooku
Dużo mnie jest też na Instagramie. Rozkręcam się na Instastories (powoli, ale jednak).

Udostępnij na FB

Dodaj komentarz

four × three =