FIRMĘ TWORZĄ LUDZIE (7)
Katarzyna Burchacka - Klimczuk

Katarzyna Burchacka - Klimczuk

Młodych droga do sukcesu cz. 2- o odwadze.

Pierwsze stypendia mojej fundacji zostały już wypłacone. Dzieciaki zaczynają już realizować swoje marzenia, a ja wracam do tego, aby opowiedzieć Wam o tym, jak w życiu podejmować słuszne decyzje. Opowiem Wam dziś o kolejnych zasadach, opowiem Wam o odwadze.
Pierwszy i drugi punkt możecie przeczytać tutaj.
3. Bój się i działaj.
Wiem, że każda nowa sytuacja, nowa klasa, nowa szkoła, nowa praca, nowy program, nowy bank, nowa koleżanka w pracy, nowa szefowa, nauka nowej umiejętności, nowej kompetencji budzi stres i niepokój.
Tego niepokoju doświadczasz bez względu na to, czy jesteś uczennicą w szkole, pracownikiem banku czy przedsiębiorcą. Są natomiast metody, aby z tym stresem sobie radzić, a niepokój zredukować.
Jakie?
Słyszeliście o czymś takim jak strefa komfortu?
To takie coś, co znamy, to nasza droga do domu, to nasz ulubiony serial, to nasza ulubiona potrawa, to nasze ciepłe kapcie, to nasza rutyna. Po co zmieniać, bo jest dobra – możecie zapytać. Nasze babcie by powiedziały „lepsze jest wrogiem dobrego”, a ja powiem „dobre jest zagrożeniem dla lepszego”. Strefa komfortu to rzeczy, które znamy i lubimy. To rzeczy, które lubimy, bo znamy.
Wszystko, co nowe i obce budzi nasz niepokój. To bardzo pierwotny odruch, kiedy byliśmy jeszcze ludźmi dzikimi to Ci z nas, którzy trzymali się bezpiecznych, wydeptanych ścieżek częściej przetrwali. Natomiast gdyby nie pojawili się Ci, którzy wyruszali w nieznane, Ci, którzy płynęli za horyzont, to pół świata zostałoby nieodkryte.
Aby radzić sobie coraz lepiej ze stresem przy podejmowaniu nowych wyzwań, trzeba to robić często, tzn. często opuszczać swoją strefę komfortu, wówczas ona będzie się powiększać, jeżeli raz spróbujesz czegoś nowego, to drugim razem to już nie będzie nowe, będziesz czuć się pewniej.
Jacek Walkiewicz, znany mówca motywacyjny mówi o odwadze do podejmowania nowych wyzwań w formie dialogu
– A co jak mi się nie uda?
– Uda się
– A jak nie?
– Uda się.
– A jak upadnę?
– To wstaniesz.
– A jak nie wstanę?
– To sobie chwile posiedzisz.

Jeżeli będziesz poszerzać swoją strefę komfortu, czyli będziesz poznawać nowe smaki, odwiedzać nowe miejsca, rozmawiać z ludźmi, których wcześniej nie znałeś, nabywać nowe umiejętności, uczyć się nowych języków. To po pewnym czasie tak wiele obszarów zaistnieje w Twojej strefie komfortu, że Ty w swoim życiu zaczniesz się czuć komfortowo i będziesz miał przekonanie, że w każdej nowej sytuacji sobie poradzisz.
Jeżeli poradziłeś sobie pierwszego dnia w przedszkolu, pierwszego dnia w szkole, pierwszego dnia na studiach, pierwszego dnia na kursie z angielskiego, pierwszego dnia na wycieczce szkolnej, pierwszego dnia na wymianie międzynarodowej, pierwszego dnia w pierwszej pracy, to każdego pierwszego dnia w nowym wyzwaniu też sobie poradzisz.

Jeżeli Twoje strefa komfortu będzie się poszerzać, będziesz rozwijać swoje nowe umiejętności, doświadczać nowych emocji, poznawać nowych ludzi, to nawet jeżeli stanie się coś nieprzewidzianego, stracisz pracę, rozpadnie się Twój związek, krach dotknie Twoją branże, to Ty mając za sobą dużą strefę komfortu, odnajdziesz tam swojego nowe komfortowe miejsce.

Moją strefą komfortu jest bankowość i zarządzanie zespołami, poszerzyłam swoją strefę komfortu poprzez udział w kampanii samorządowej, poszerzam teraz, pisząc ten wpis, poszerzam, wprowadzając na rynek mój autorski projekt kalendarzy, poszerzam, wysyłając do gazety mój tekst, poszerzam nagrywając filmiki na YT.
Robiąc te rzeczy, czuje się trochę niekomfortowo, wystawiam się na ocenę, krytykę, wystawiam się na porażkę, ale dziś już wiem, że jeżeli upadnę, to wstanę, a jak nie wstanę, to sobie chwilę posiedzę i zobaczę, jaki jest widok z tej pozycji, a jak już sobie odpocznę, to wstanę i pobiegnę, bo boje się, ale działam.

4. Daj się zauważyć.
Zgłoś się do odpowiedzi, zgłoś się do konkursu, zgłoś się do olimpiady, zgłoś się do nowego projektu, zawalcz o awans, zgłoś do wolontariatu. Bądź aktywny, zyskuj nowe doświadczenia. Daj się zauważyć. Już od pierwszego dnia w szkole budujesz swoją markę osobistą. Co sprytniejsi uczniowie wiedzą, że jeżeli na początku się przyłożą i wykażą jako Ci obowiązkowi i zawsze przygotowani, to zyskają u nauczyciela dobrą opinię, a to wiąże się z wieloma przywilejami. Ta zasada sprawdza się w całym życiu. Zadbaj o to, jak widzi Cię świat, jak widzą Cię nauczyciele, współpracownicy, partnerzy biznesowi, klienci.
W biznesie bardzo często mówi się o pracy na rekomendacjach. Co to znaczy?
Rekomendacja, czyli inaczej polecenie, to przekazanie przedsiębiorcy kontaktu do zainteresowanego klienta. Przedsiębiorcy uwielbiają polecenia, ponieważ dają największą skuteczność, najczęściej z takim poleconym klientem dochodzi do podpisania umowy, finalizacji transakcji. Rekomendacje zwykle otrzymują sprawdzeni przedsiębiorcy. Są organizacje, które zrzeszają sprawdzonych przedsiębiorców różnych branż.
W szkole mówi się o „jechaniu„ na dobrej opinii, w pracy w sprzedaży i usługach mówi się o poleceniach, w każdej z tych sytuacji chodzi o budowanie marki osobistej. Imię i nazwisko mamy jedno. Zastanów się nad tym, jak chcesz, żeby było kojarzone?
Jako pilny i ambitny uczeń czy szkolny urwis?
Jako rzetelny przedsiębiorca czy lekkoduch?
Jako pracownik, na którego można liczyć czy ktoś, kto przychodzi do pracy „czy stoję, czy leżę, 2 tysiące się należy”?

Powiem Wam, że pracując w bankowości, wiem, że zaufana marka osobista, moje imię i nazwisko, która dla klientów kojarzy się z zaufaniem, bezpieczeństwem i rzetelnością procentuje. Czyli mówiąc wprost, warto określić swoje zasady, wyznaczyć swój kierunek pracy, a potem to się będzie jeszcze opłacało.

Podziel się wpisem z innymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Największa satysfakcją dla blogerki jest pogadać.
Jeśli jesteś tu po raz pierwszy powiedz cześć, jeśli znamy się już dłużej powiedz coś więcej.
Napisz, skomentuj, poznajmy się, pogadajmy.

Jeśli ten wpis Ci się spodobał i czujesz, że spodoba się też Twoim znajomym – będę wdzięczna, jeśli udostępnisz go na  Facebooku
Dużo mnie jest też na Instagramie. Rozkręcam się na Instastories (powoli, ale jednak).

Udostępnij na FB

Dodaj komentarz

3 + 5 =